KŘEČÍK ROBOROVSKÉHO

Pochází z Mongolska a Severní Číny,kde obývá pouštní a stepní oblasti.Dokáže vyhloubit až metr hluboké nory,kde přes den spí a v noci je aktivní.Je to býložravec,který občas nepohrdne hmyzem.Svou velikostí okolo 5,5 cm patří mezi nejmenší křečíky světa.

Barvou je přizpůsoben svému okolí.Má pískově zlatou barvu s šedými konečky a tmavě šedou podsadou,bílé bříško a nadoční oblouky,oči černé,uši světlé šedé mírně ochlupené u kořene uší a i mírně ochlupené chodidla.Tomuto zbarvení se říká divoké neboli Agouti.Od tohoto zbarvení se odvíjí další barvy a barevné znaky.Od krémové až po bílou,či s bílým obličejem(white face) přes strakaté(mottled) až dominantně tečkované(dominant spotted).

Je to velmi plachý a turbo rychlý křečík,ale je přátelský k svému druhu i k chovateli a nekouše.Dá se ochočit,když ho budete brát do ruky od malička a často.Ale taky záleží i na jedinci,někteří to chytání do ruky prostě nemají rádi.Takže k dítěti,které chce zvířátko na mazlení to není.Ale co se týče pozorování,je super.Je jeden z křečků,kteří jsou aktivní i ráno a večer a milují prolézačky a různé tunely.

 

VYBAVENÍ

Určitě box nebo terárium.Křečík je velice hrabavý a z otevřené klece vám bude vyhazovat podestýlku.Z jeho přirozeného prostředí je zhřejmé,že nešplhá,ale dost se naběhá.Takže je potřeba,aby ubikace byla orientovaná do šířky než výšky.Minimální rozměr je 40x30x20 cm nebo to vyřešit plošinami do výšky a běhacím kolečkem.Ale pozor,kolečko musí být bezpečné! Zabezpečené,aby si nemohl mezi špriclemi zaklínit nohu(kartónovým výpletem).A nemohl jeden křečík přiskřípnou druhého mezi kolečko a podpěrku.Mohlo by to skončit i smrtí křečíka.Ideální je kolečko přichytitelné na box pouhou přísavkou.  

Podestýlka je možná jakákoliv běžně dostupná pro hlodavce a nebo i písek,ale ten vám nebude pohlcovat pach,ale je zase přirozenný pro křečíka.Písek křečíci stejně potřebují na koupání,ale to vám postačí vyšší miska s pískem pro činčily.Tito křečíci jsou velmi čistotní a chodí čůrat pouze do jednoho rohu.

Domeček vám stačí malý,křečík je drobeček.Skvělé jsou i tunely(stačí roličky od toaletního papíru apod.),ty můžete zahrabat i do podestýlky.Křečík je od přírody tunelář.

Potom už stačí jen napáječka a mistička na krmení,z které si bude křečík krmení odnášet do úkrytu.

 

CHOV

Asi nejideálnější je chovat pár.Křečíci žijí v přírodě v tlupách,ale v zajetí nejsou tak přátelští.A přesto potřebují společnost svého soukmenovce.

Když budete chovat pár,samozhřejmě hrozí zabřeznutí samice.Aby k tomuto nedošlo,je možné chovat křečíky stejného pohlaví spolu,bohužel nikdo vám nezaručí,že spolu vydrží.Každý křečík je osobnost.

Pohlaví rozeznáte podle vylučovacích otvorů,které má samec dále od sebe.Samice je má těsně u sebe a jsou viditelné mléčné bradavky.

Připouštění samce k samičce se doporučuje až po 4.měsíci,kdy je samička plně dospělá a připravená k prvnímu porodu.Když samička zabřezne je nutné od ní oddělit samce,aby ji po porodu znovu nenakryl.Samečka můžeme k samičce vrátit až dva měsíce po porodu,aby se po porodu zregenerovala.

Samička je březí zhruba 19-22 dní.Rodí se 2-6 mláďat,ale i 10.Mláďata jsou plně odkázaná na matku.Zhruba ve 13 dni jsou plně osrstěna a otvírají oči.Samostatná jsou ve 4 týdnu a tehdy je potřeba oddělit samičky od samců,aby nedošlo k nechtěnému nakrytí.Mláďata stejného pohlaví se snesou a samičky můžete zatím ponechat u matky.Je taky možné,že si bude nějaký křečík vynucovat své teritorium bitkami a hašteřením.A to je lepší takovému to křečíkovi zřídit vlastní ubikaci. 

Křečík Roborovského se dožívá zhruba 2-3 let.

 

 

KRMENÍ

Tento křečík žije na potravu v chudém prostředí,takže přijímá méně potravy než ostatní křečci.Protože křečíci často trpí obezitou.Je nutné křečíka nepřekrmovat a podávat pestrou stravu.Směsi pro křečíky(směs obilnin,semínek,ořechů),ovoce a zeleninu,seno a větvičky nebo tvrdé pečivo  na ohryzávání.Křečíci jsou všežravci,takže potřebují i přísun živočišných bílkovin.Hlavně při kojení samic,protože když samice nemá dost bílkovin může i sežrat nějaká svá mláďata,aby přežila ty ostatní..Já to řeším podáváním moučných červů,psími granulemi(Royal Canin pro velmi malá plemena),bílým jogurtem(Activia).Dá se i podávat vařené vejce,libové maso,cvrčci či netučný tvaroh.Samozhřejmě má mít přístup k vodě.