KŘEČÍK CAMPBELLŮV

Pochází z Číny a Mongolska,kde obývá stepy a polopouště.Je zemní typ a vysloveně norník.Krmí se semínky,bylinkami a nepohrdne hmyzem.Křečík dorůstá něco mezi 8 - 9,5 cm a váha je 35 - 45 gramů.
 
Původní zbarvení je světlejší aguti s hřbebním černým pruhem a bílým bříškem.Je dost podobný křečkovi Džungarskému,ale na zimu nebělá a narozdíl od něj má hodně barevných mutací.Jsou skvrnití,bílí,žluté argente,modří a byli vyšlechtění i se saténovou srstí.
 
Je velmi tolerantní ke svému druhu,ale když se mu něco nelíbí,kousne.Je totiž velice teritorialní. Když od miminka je braný do ruky,umí si na to zvyknou a nebude vás brát jako vetřelce ve svém teritorium. Je podstatně klidnější,než křečík Roborovský.Díky své barevné škále a nenáročnosti na místo i stravu,je to zajímavý mazlíček.
 
 
 

VYBAVENÍ

Stejně jako křečík Roborovského je to norník.Nešplhá a proto je ideální box nebo terarium s vyšší vrstvou podestýlky do které se bude zahrabávat.Box by měl být větší asi 60 x 30 cm,protože křečík žije ve stálých párech nebo tlupách,doporučuje se chovat alespoň dva křečíky.

Podestýlka je ideální jakákoliv běžně dostupná pro hlodavce.Já mám nejraději papírovou podestýlku,ve které křečci nejlépe norují a minimálně práší.

Domeček využívají ke spánku a uschovávání jídla.skvělé jsou i různé tunely,které křečči milují.

Ikdyž křečíci tolik nepijí,určitě potřebují napáječku,ve které vydrží voda čistá.Misky rádi zahrabávají,takže s vodou misku nedoporučuji.

 

CHOV

Campbellův křeček je ojedinělý způsobem života mezi křečky.Jako jediný žije ve stálém partnerském vztahu.Jsou velice k sobě tolerantní a když nechcete křečky množit je ideální skupinka 2 - 3 křečíků stejného pohlaví.Ideální je chov více párů společně.

Připuštění samce k samičce se doporučuje po ukončeném 3.měsíci.Březost trvá většinou 21 dní a mláďat bývá šest.Mláďata jsou plně závislá na matce a po 14 dnech otvírají oči a jsou již osrstěni.V 28.dnech jsou křečíci pohlavně dospělí a samostatná.

Křečík Campbellův se dožívá 2 - 3 let.

 

KRMENÍ

V přírodě jsou křečíci zvyklí na skromné poměry a jako jediní z křečků potřebují dostatek sena kvůli vláknině,kterou tvoří největší část jejich přirozené potravy.Ideální jsou směsi pro malé křečky,ale nesmí se překrmovat,aby neztloustli.A s čerstvou potravou také opatrně,občas kousek mrkve či jablíčka neuškodí.Jako každý křeček jednou začas potřebuje bílkovinovou složku potravy(kočičí granulky,moučný červ či sušený gamarus).A čerstvá voda je samozhřejmostí.