KŘEČEK SYRSKÝ

Křeček syrský má jméno podle oblasti odkud pochází,ze stepí a pouští Sýrie.Přes den spí zavrtán v písku a večer,když se ochladí,vylézá ven za potravou.Při schánění potravy naběhá i několik kilometrů za noc.Ve svých lícních torbách nosí potravu do své nory,která bývá až 2,5 metru hluboká.Dorůstá se něco okolo 20 cm a může mít až 190g,tím se řadí mezi největší křečky.Křeček Syrský špatně vidí,ale slyší i ultrazvuk a má skvělý čich.
 
Křeček byl původně zrzavý s bílými znaky,proto se mu také říká Křeček zlatý.Postupně byly vyšlechtěny různé barevné varianty a různé délky srsti.Je to křeček s největší barevnou škálou.Podle barev a srsti získávají křečcci pojmenování.Černému paskovanému se říká Panda,černému  dominantně tečkovanému se říka Dalmatin a křečkovi s dlouhou srstí se říká Medvědí.
 
Tento křeček je velice oblíbený.Je to totiž nenáročné zvíře na chov i čas a když se mu člověk věnuje,dá se i lehce ochočit.Je vhodný i k dětem,ale je potřeba tolerovat jeho zvyky a když se mu něco nelíbí dokáže i kousnout.V přirozeném prostředí žije sám a se samičkou se potká jen při páření a to jen na dobu nezbytně nutnou.To se musí brát v potaz a křečka chovat samostatně.Rád šplhá a prolézá různé prolézačky.Nejvíce je aktivní k večeru a v noci,přes den spí.
 
 
 

VYBAVENÍ

Klec i box mají své výhody a nevýhody.Klec je vzdušná a křeček může šplhat po stěnách,jenže křeček i hrabe a máte veškerou podestýlku okolo.U boxu toto nehrozí,ale není tolik vzdušný a stěny jsou hladké.Velikost by nejméně měla být 50x30x30 cm,vhodná jsou i patra.Klec nejlépe umístíme na klidném místě bez průvanu a vlhkosti.Nesmí na ní svítit přímé slunce a ani stát u topení,hrozí křečkovi přehřátí.Měl by mít v kleci i domeček,prolézačky,kolotoč,napáječku a misku na jídlo.
 
Podestýlka by měla být určitě bezprašná.Ať už je to kukuřičná podestýlka,papírová či dřevěné peletky a hobliny.Křečci si vystélají i domeček a na to je vhodný neparfemovaný papírový kapesníček,seno a nebo speciální vystýlky.
 
 

 

CHOV

Křeček Syrský je vyloženě samotářský typ,proto je nutné když budete chtít více křečků,určitě pro každého samostatnou klec.I v přirozeneným prostředí křeček žije sám a se samičkou se setkávají jen při páření.
 
Pohlaví rozeznáte podle vylučovacích otvorů,kdy samec je má dále od sebe a viditelné varlata.Samice je má blízko a jsou viditelné mléčné bradavky.
 
Připouštění samičky k samci se doporučuje až dosáhnutí dospělosti po 3,5 měsíci.Vždy je potřeba sledovat,zda samice samce k sobě pustí.Když nebude v říji je schopná samci i ublížit.Ihned po nakrytí odstavujeme samce,aby mu samice nemohla ublížit.Samice má velice krátkou březost a to jen 15-18 dní.Samici nepřipouštíme dříve než po dvou měsících,aby se mohla zregenerovat po porodu.
 
Rodí zhruba 8-9 mláďat,ale může jich být i 15.Mláďata se odstavují mezi 3-4 týdnem.Zhruba do 10 týdne by měli křečci už své vlastní klece,aby nedocházelo k bytkám,ve kterých se dokáží křečci i zabít.
 
Syrský křeček se dožívá zhruba 2 - 2,5 roku.
 
 
 
 

KRMENÍ

Pro křečky jsou speciální směsi,které nejvhodnější.Dále přidáváme zeleninu či ovoce.Křeček pro zdravý růst potřebuje i živočišné bílkoviny,které můžeme křečkům poskytnout podávání granulkami pro psiči kočky.Moučné červi či sušené krevetky,bílý jogurt,tvaroh či kousek masa doplní potřebné bílkoviny.Křeček potřebuje i obrušovat zuby,takže dáváme tvrdý chléb nebo větvičky ovocných stromů.